Zcela pravdivě o tělesné výchově...

Chůze terénem

nature               nature2

Z pohledu těláku, resp. komplexní tělesné hygieny jsou procházky v přírodě aktivitou extrémně pozitivní snad po všech stránkách. A je celkem jedno, jestli hledáme houby, koukáme do korun stromů nebo jsme na rande s milovanou osobou.

Chůzí v nerovném terénu nejen že účinně posilujeme f  ochablý hluboký stabilizační systém (tzv. core), ale co je ještě důležitější, zajišťujeme tím meziobratlovým ploténkám páteře přísun nezbytných živin, které se právě chůzí terénem, a nikoli sezením, dostávájí dovnitř pulpózního jádra ploténky. Bez tohoto přísunu výživy ploténka tuhne a stává se významně náchylnější k patologickým stavům, který končí v mnoha případech protruzí nebo úplným výhřezem ploténky - a věřte, zažít to nechcete.

Mezi další nesporné výhody tohoto pohybu, který může provozovat téměř kdokoli, patří "trénink" okohybného svalstva. To je degenerováno již u velmi mladých lidí neustálým sledováním monitorů a displejů na neměnící se vzdálenost a při pohybu v přírodě má časté zaostřování na různé vzdálenosti (hledání hub, aktivní pozorování života v lese) vliv velmi pozitivní => zastavení procesu zhoršování zraku a při pravidelnosti byl prokázán dokonce vliv léčivý => zlepšení zraku.

U pohybu v přírodě nelze pominout efekty psychologické, kde je vliv na osobu provozující tuto aktivitu přímo blahodárný. To platí nejen u stavů vyhoření nebo depresí - samozřejmě i jako jejich účinná prvence, a pro ostatní je to skvělý relax a duševní očista po práci jak fyzické, tak zejména té mentálně náročné ...cítíte se "blbě"? Dejte si hodinku v přírodě a pozorujte sami na sobě změnu.

Další efekty, které můžeme s klidem uvést jako jednoznačně pozitivní jsou např. dýchání čerstvého kyslíku při procházce nejen v lese (O2 organismus příjemně nabudí), též lepší obranyschopnost našeho organismu vůči vnějším vlivům a nemocem při pravidelnosti. Dále je to možnost provozovat tuto aktivitu u lidí s nadváhou, kde je např. běhání nebezpečím pro klouby = je to aktivita, při které se spálí velké množství kalorií, především s použitím Nordic walking holí. Můžeme poznávat živočišné druhy a rostliny, vyplavíme endorfíny, proto se cítíme dobře a naše děti zde zjistí i bez školy, že příroda je krásná, zajímavá a umí nás dokonce vyléčit z nepříjemných dopadů civilizace = možná se ještě vzpamatujeme a uznáme, že je třeba přírodu chránit, než nám nadobro zmizí...

 Jay~Pee 40x40

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.