Nejen o tělesné výchově...

Chůze terénem

nature               nature2

Z pohledu těláku, resp. komplexní tělesné hygieny jsou procházky v přírodě aktivitou extrémně pozitivní snad po všech stránkách. A je celkem jedno, jestli hledáme houby, koukáme do korun stromů nebo jsme na rande s milovanou osobou.

Chůzí v nerovném terénu nejen že účinně posilujeme ochablý hluboký stabilizační systém (tzv. core), ale co je ještě důležitější, zajišťujeme tím meziobratlovým ploténkám páteře přísun nezbytných živin, které se právě chůzí terénem, nikoli sezením nebo čímkoli jiným, dostávájí dovnitř pulpózního jádra ploténky. Bez tohoto přísunu výživy ploténka tuhne a stává se významně náchylnější k patologickým stavům, který končí v mnoha případech protruzí nebo úplným výhřezem ploténky - a věřte, zažít to nechcete.

Mezi další nesporné výhody tohoto pohybu, který může provozovat téměř kdokoli, patří "trénink" okohybného svalstva. To je degenerováno již u velmi mladých lidí neustálým sledováním monitorů a displejů na neměnící se vzdálenost a při pohybu v přírodě má časté zaostřování na různé vzdálenosti (hledání hub, aktivní pozorování života v lese) vliv velmi pozitivní => zastavení procesu zhoršování zraku a při pravidelnosti byl prokázán dokonce vliv léčivý => zlepšení zraku.

U pohybu v přírodě nelze pominout efekty psychologické, kde je vliv na osobu provozující tuto aktivitu přímo blahodárný. To platí nejen u stavů vyhoření nebo depresí - samozřejmě i jako jejich účinná prvence, a pro ostatní je to skvělý relax a duševní očista po práci jak fyzické, tak zejména té mentálně náročné ...cítíte se "blbě"? Dejte si hodinku v přírodě a pozorujte sami na sobě změnu.

Další efekty, které můžeme s klidem uvést jako jednoznačně pozitivní jsou např. dýchání čerstvého kyslíku při procházce nejen v lese (O2 organismus příjemně nabudí), též lepší obranyschopnost našeho organismu vůči vnějším vlivům a nemocem při pravidelnosti. Dále je to možnost provozovat tuto aktivitu u lidí s nadváhou, kde je např. běhání nebezpečím pro klouby = je to aktivita, při které se spálí velké množství kalorií, především s použitím Nordic walking holí. Můžeme poznávat živočišné druhy a rostliny, vyplavíme endorfíny, proto se cítíme dobře a naše děti zde zjistí i bez školy, že příroda je krásná, zajímavá a umí nás dokonce vyléčit z nepříjemných dopadů civilizace = možná se ještě vzpamatujeme a uznáme, že je třeba přírodu chránit, než nám nadobro zmizí  !!!

 Jay~Pee 40x40