Nejen o tělesné výchově...

K čemu je ten tělák?

666

... k prevenci dopadů globálního problému => působení sedavého způsobu žiovta na zdraví člověka, také abychom si zkusili různé pohybové aktivity a hlavně: vytvořili si kladný vztah ke zdravému životnímu stylu!

A.     Abychom byli v pohodě! Jak po fyzické, tak i psychické stránce - to je dnes velmi důležité, vzhledem k vysokým nárokům, které na nás klade všudypřítomný STRES. A co nám k tomu pomůže? POHYB! Ovšem není k tomu nutné běhat 50 km denně nebo masírovat neustále bicepsy (ikdyž nám to nic neříká) - jde jen o to, najít si pravidelnou a nám vyhovující zábavu se zapojením pohybu, výměnou za sezení u kompu, telefonu, televize... (vyberte si třeba zde). Jedním z velmi důležitých úkolů tělesné výchovy je přiblížit tuto jednoduchou a přesto, jak se zdá, těžko pochopitelnou pravdu lidem již v dětském věku (ideálně již na 1. stupni ZŠ), abychom mohli s pravidelným aktivním pohybem začít co nejdříve...nebo se k němu mohli alespoň vrátit v dospělosti. Pozitivní kontakt s pohybem je ale třeba zažít již v dětství, ideálně prostřednictvím "optimálního prožitku": FLOW. Tomu ovšem z velké části brání systémové nastavení pro 1. stupeň (viz str. 30-32 /kap.1.5/)

B.     Tělák má smysl a je velmi důležitý, zvlášť v dnešní digitální době = v žádném případě se nejedná o doplňkový ani oddechový předmět. Přičemž o zásadní důležitosti tělocviku podle výzkumů (např. zde str. 23) nejsou přesvědčeni učitelé, rodiče a mnohdy ani samotní tělocvikáři, což je úsměvné. Srovnejme tělák např. s matematikou, jejíž potřebnost nikdo nerozporuje. Víme že počítat je pro život důležité, ale má počítání vliv na psychické stavy způsobené "civilizovaným způsobem života"? Nebo snad na správné vs. špatné postavení páteře, obezitu a další problémy, které můžeme pro svůj rozsah považovat za globální? Ne! Proti tomu však tělesná výchova právě těmito pozitivními dopady zcela jistě disponuje a řešit zmíněné globální problémy umí jak preventivně, tak v případě, kdy reálně nastanou - z tohoto důvodu je vhodné tento předmět považovat minimálně za stejně důležitý jako jsou všechny ostatní. Tělák může navíc fungovat velmi pozitivně tím, že informuje o tom, jak se učit = této zcela základní oblasti je na školách bohužel věnováno stále velmi málo prostoru.

C.     K vytvoření a udržení zdravého sebevědomí. To je pro dnešní dobu faktor velmi důležitý. Sem patří pochopitelně i sebevědomí dívek a žen, které má souvislost s formováním postavy prakticky ve všech věkových skupinách - co se týče pohybu, jde o formování těla jednoznačně pozitivním směrem.Tělák svojí podstatou "nesezení" zabraňuje vzniku různých deformit páteře, osteochondrózy, ale též artróze kloubů. Věta: "Sportem k trvalé invaliditě" je zcela mimo => správně by mělo být: "nedostatečným rozcvičením, absencí protažení a nepravidelným pohybem ke kratšímu a méně spokojenému životu".

D.     Měl by učit pochopení, že pocení (nejen při těláku) není proces negativní = vylučují se jím i škodlivé látky, které tělo posbíralo na své cestě životem - např. alkoholem, kouřením, nekvalitním jídlem druhé kategorie, nesprávnými stravovacími návyky = při pocení probíhá v organismu rychlejší látková výměna a je pro život nás všech lepší mít po těláku chvíli zarudlý obličej z fyzické námahy než být po celý život obtloustlý, nepohyblivý a být nakonec zarudlý nepřetržitě od hypertenze.

E.     Patříte-li do zmenšující se skupiny, která nemá s tělákem žádný problém, měl by Vám posloužit také k tomu, abyste se seznámili s co nejširšími možnostmi pohybu, různorodými sporty, ale též hygieně obecné i psychické... Prostě tělák má vytvořit kladný vztah ke zdravému životnímu stylu. V záložce "AKTIVITY" se můžete mrknout na jednotlivé možnosti pohybu - snad Vás nějaká zaujme ...a pokud jich zaujme víc, tak zkuste klidně všechny, hlavně nesedět furt na zadku. Třeba naučit se na snowboardu může každý (i v "pokročilém" věku), ale budeme-li to jako učitelé předávat nudně, nikoho to nebude zajímat (např. patnáctistovka je už trochu out - pro mnohé spíš forma tělesných trestů - pár videí může odpovědět na dotaz: "jak na to?")      :D

 

                  

 

...ale nemusí to být jenom prkno (snb, wejk, long, šórt, sérf). Může to být kolo, tanec, workout nebo třeba obyčejná procházka po polní cestě, která někdy pomůže stejně jako sezení u psychologa. Motivaci s adrenalinem můžete hledat třeba tady: http://www.zabil.cz/ - ale pokud nutně nepotřebujete "hormon odvahy" v těle, můžete zkusit např. volejbal = skvělá hra, jednoduchá pravidla, lze jej hrát jen tak na plácku nebo se sítí - je to úplně jedno! Taky je perfektní aktivita zápas (video níže), který můžeme brát jako stabilní základ pohybu => může být skvělou průpravou k parkouru a freeruningu, vynikající sebeobrana a zpevňovač těla, též velmi dobrý organizátor orientace v prostoru, kterého můžete využít v jakékoli situaci, třeba i při pádech z kola...

... tělák má prostě smysl a k tomu spoustu možností využití.    Dělejte co Vás baví!!

pětka.     Kdo raději sedí s ovladačem, mobilem a taky třeba cigárkem v ruce, může počítat (když dobře) s dýchavičností, problémy se zády a nadváhou - tedy omezeným, bolestivějším a významně kratším životem

 

PS: Tělák nechce mít nic společného s politikou, jen má být protiváhou lidem typu "prezidenta" Zemana, který nám pravidelně a značně neomaleně sděluje, že kouření, chlast, odporná lež, otevřená podpora totality, absence sebekritiky i pohybu a hlavně osobní msta je v této zemi nadřazeno úplně všemu ...v jeho případě přímo pod státní vlajkou s nápisem "Pravda vítězí" = To NENÍ Fair Play!

 Jay~Pee 40x40